FORACCA 4-ԱՄՅԱ ԾՐԱԳՐԻ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՓՈՒԼԸ ՊԱՇՏՈՆԱՊԵՍ ՄԵԿՆԱՐԿԵԼ Է
Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ FORACCA (Հայաստանում անտառների վերականգնում և կլիմայի փոփոխություն - Fօrest Restoration A Climate Change in Armenia) անտառների վերականգնման ծրագրի հիմնական՝ քառամյա փուլը պաշտոնապես մեկնարկել է։ Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Հայաստանում Շվեյցարական Համագործակցության գրասենյակի (SDC) (50%) և «Հայաստանի անտառային դաշինքի» անդամ կազմակերպությունների կողմից: Անտառային դաշինքի անդամներն են Իմ անտառ Հայաստանը, «Շեն» ՀԿ-ն, «ԷՅ-ԹԻ-ՓԻ» հիմնադրամը և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմադրամը (FPWC): Ծրագիրն իրականացվում է Շվեյցարիայի «Անտառների, ձյան և լանդշաֆտային հետազոտությունների»  դաշնային ինստիտուտի (WSL) հետ համագործակցությամբ։ FORACCA-ն տասնամյա նախագիծ է, որի առաջին փուլը կտևի 4 տարի։ Այս ընթացքում մեր գործողություններն ազդեցություն կունենան 520 հեկտար տարածքի վրա։ Չորս տարբեր բաղադրիչ կիրականացնենք
19/12/2024
Ուրախ ենք տեղեկացնել, որ սկսել ենք նոր նախագիծ՝ բելգիա-հայկական անտառ ստեղծելու համար:2024 թվականի հունիսի 16-ին Ավստրալահայ համայնքի ֆինանսավորած անտառի մեր առաջին դրամահավաքի հաջող ավարտից հետո մենք մեկնարկ տվեցինք թվով  երկրորդ դրամահավաքը՝ սփյուռքի համայնքներն ու հյուրընկալող երկրները կապելով Հայաստանի հետ: Մեկնարկը տեղի ունեցավ Բելգիա-հայկական սոցիալ-մշակութային կենտրոնում 2024 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Բելգիայի Թագավորությունում Հայաստանի դեսպան Նորին Գերազանցություն Տիգրան Բալայանի ներկայությամբ։ Առաջիկա ամիսներին մենք կհյուրընկալենք նմանատիպ ավելի շատ միջոցառումներ:Այժմ մենք կոչ ենք անում բոլոր բելգիացիներին և բելգիահայերին մասնակցել այս անտառի ստեղծմանը, որը կնպաստի Հայաստանում անտառածածկույթի աճին և նաև կվկայի Բելգիայի և Հայաստանի միջև ամուր ամուր կապերի մասին։ Միևնույն ժամանակ, այս անտառի ստեղծումը սոցիալական զգալի ազդեցություն կունենա, քանի որ այն կստեղծի ավելի քան 100 ուղղակի և անուղղակի աշխատատեղեր, որոնք կբարելավեն բազմաթիվ ընտանիքների ապրուստը:Մեր նպատակը 50,000 ծառ տնկելն է, որը կազմելու է 16 հա անտառ։ Եթե բոլորս մասնակցենք, կգերազանցենք նույնիսկ այդ թիվը։ Մեր ընտրած տարածքը գտնվում է Սևանա լճի մոտ՝ Գեղարքունիքի մարզում, Ծաղկունք գյուղի մոտ։ Հողատարածքը, որը լավ հյուսիսահայաց դիրքի է, ունի 51 հա ընդհանուր մակերես: Ուրախ ենք կիսվելու, որ արդեն ունենք 25,000 ծառի խոստում։ Տեղեկացնում ենք, որ դրամահավաքը կտևի մինչև 2025 թվականի մարտի 12-ը։Լայնամասշտաբ խմբային նախագծին մասնակցելու առավելությունն այն է, որ հնարավորություն է ընձեռվում բոլոր աջակիցներին օգտվելու ավելի ցածր գնային պայմաններից։ Սկսած 1000 ծառից, ծառերի արժեքը նվազում է։ 50,000 ծառ տնկելու արժեքը նվազում է, մեկ ծառը համարժեք դառնալով €1